شما اجازه دارید در مورد اختلاف‌نظر‌ها و اشتباهات با همسرتان بحث كنید و تا رسیدن به نتیجه، این گفت‌وگوها را ادامه دهید. تنها كافی است قانون‌های یك دعوای زن و شوهری را بشناسید و به آنها پایبند باشید.

مجله ایده آل: اگر فكر می‌كنید در یك زندگی عاشقانه جایی برای بحث و دعوا وجود ندارد، در اشتباهید. اختلاف نظر حتی در میان لیلی و مجنون‌ها هم وجود دارد و تنها با درست مدیریت كردن است كه این اختلاف نظر‌ها به یك مشكل جدی برای زندگی مشترك‌تان تبدیل نمی‌شود. شما اجازه دارید در مورد اختلاف‌نظر‌ها و اشتباهات با همسرتان بحث كنید و تا رسیدن به نتیجه، این گفت‌وگوها را ادامه دهید. تنها كافی است قانون‌های یك دعوای زن و شوهری را بشناسید و به آنها پایبند باشید.

با همسرتان دعوا کنید و سود ببرید

شاید اشکال جای دیگری است

ناراحتید یا خشمگین یا تنها برای انتقام گرفتن بحث را به راه می‌اندازید؟ قبل از وارد شدن به چنین گفت‌وگویی، از احساسات‌تان باخبر شوید و سعی كنید دلیل پیدا شدن‌شان را هم بفهمید. اگر هم نتوانید دلیلی برای چنین حسی پیدا كنید، ممكن است پای نوسانات هورمونی، خستگی‌كاری یا مشكلات قدیمی كه برای حل كردن‌شان تلاش نكرده‌اید در میان باشد. پس تا مطمئن نشده‌اید كه یك موضوع خاص ناراحت‌تان كرده یا نه، با همسرتان در موردش وارد بحث نشوید.

مشكل را نشانه بگیرید نه همسرتان را


موضوع از كجا شروع شده؟ دلیل اصلی ناراحتی و خشم‌تان چیست و چرا می‌خواهید دعوا كنید؟ قبل از بیان حتی یك جمله، جواب این سؤال‌ها را پیدا كنید و بعد اگر گمان می‌كنید كه باید در مورد موضوع با هم بحث كنید، این كار را انجام دهید. بزرگ‌ترین اشتباهی كه می‌توانید انجام دهید، نشانه گرفتن همدیگر در زمان دعواست. یادتان نرود كه موضوع بحث چیست و با به رخ كشیدن اشتباهات و ناتوانی‌های همسرتان، او را به موضوع دعوا بدل نكنید و به مشكل فعلی، یك مشكل دیگر اضافه نكنید.

شما در یک جبهه هستید


یادتان نرود كه در زندگی مشترك، شما و همسرتان در یك گروه هستید. پس هنگامی كه او از یك موضوع گلایه می‌كند یا مشكلی را مطرح می‌كند، فورا حاضرجوابی نكنید و با گفتن مشكل بزرگ‌تری، از او سبقت نگیرید. در جریان یك بحث دوستانه، به حرف‌ها، اعتراض‌ها و حتی گلایه‌های طرف مقابل‌تان خوب گوش كنید و از او هم بخواهید كه به حرف‌های شما بدون قطع كردن‌شان گوش كند.

دعوا را از خانه بیرون نبرید


یادتان نرود كه تمام زندگی همان لحظه دعوا نیست؛پس فكر بعد را هم بكنید. مراقب لحن و صدای‌تان باشید. هرچه بیشتر فریاد بزنید، همسرتان كمتر پیام شما را درك می‌كند و كمتر به شما حق می‌دهد. یادتان نرود كه این بحث تنها بین شما و همسرتان هست؛ پس با فریاد‌های‌تان آن را از خانه بیرون نبرید و دیگران را شریك این ماجرا نكنید. دعوای زناشویی اتفاقی است كه در همه خانه‌ها می‌افتد اما اگر نمی‌خواهید زندگی‌تان را ویران كند، آن را از خانه‌تان بیرون نبرید. حتی اگر موضوعی در میان جمع، در خیابان و در وقت كار شما را آزار می‌دهد، در حضور دیگران برای حل كردنش تلاش نكنید.

سپرتان را كنار بگذارید


چرا دعوا می‌كنید؟ برای خالی كردن خشم‌تان یا برای حل كردن مشكل؟ اگر هدف شما واقعا حل مشكل است، این حالت دفاعی را كنار بگذارید و تنها در مورد موضوع گفت‌وگو كنید. وقتی كه همسرتان اشتیاق شما برای حل مسئله را ببیند، او هم سپر دفاعی‌اش را كنار می‌گذارد و می‌پذیرد كه كجای كار مقصر است و در چه زمینه‌های می‌تواند به حل مشكل كمك كند.

مراقب كلمات باشید


اگر بحث شما در مورد اشتباهی است كه همسرتان انجام داده است، هرگز اشتباهات گذشته‌اش را وارد بحث نكنید. قید‌هایی مثل «همیشه» و «هرگز» بار عاطفی بالایی دارند؛ پس هنگام به كار بردن‌شان مراقب باشید. گذشته از قید‌ها، بی‌توجه به معنای هیچ كلمه‌ای، آن را به كار نبرید و تصوری در ذهن همسرتان ایجاد نكنید كه بعد از دعوا هم گریبان‌تان را بگیرد. یادتان نرود كه بعضی كلمه‌ها به سادگی از ذهن پاك نمی‌شود. پس مراقب حریمی كه میان‌تان است باشید.

با همسرتان دعوا کنید و سود ببرید

به‌دنبال همدلی بگردید

مهم‌ترین نتیجه‌ای كه قرار است از این بحث بگیرید، توافق در مورد یك موضوع است. پس حتی اگر در مورد آن اختلاف نظر زیادی دارید، موضوعات فرعی كوچكی كه می‌توانید در مورد‌شان توافق كنید را از یاد نبرید. مهم نیست كه این نقاط تفاهم چقدر كوچك باشند؛ شما می‌توانید با تمركز روی همین موضوعات كوچك، از یك بحث بزرگ نتیجه‌ای كه می‌خواهید را بگیرید.

وقت‌شناس باشید


زمان مناسب، یكی از مهم‌ترین عواملی است كه می‌تواند موفقیت یا شكست یك بحث را تضمین كند. اگر می‌خواهید از بحث كردن با همسرتان نتیجه بگیرید، در هر زمانی موضوع را به میان نیاورید. وقتی كه خواب‌آلوده است، ‌اول صبح كه پر انرژی است، زمانی كه مشغول كار است یا در كنارش آدم‌های دیگری هم قرار دارند، وقتی كه مشغول فوتبال دیدن است و... هرگز برای بحث كردن در مورد موضوعات مهم مناسب نیست.

به فكر برد و باخت نباشید


برای بحث کردن گاردتان را باز كنید و قبل از اینكه بحث را شروع كنید، احتمال این را بدهید كه حق با شما نباشد. شاید همسرتان با دلایل منطقی چنین كاری را انجام داده باشد و شاید هم شرایط، این موضوع را به او تحمیل كرده باشد؛ پس برای جنگ و به انگیزه بردن مسابقه، بحث را آغاز نكنید چون ممكن است گاهی هم شما بازنده باشید.

احساساتش را نشانه نگیرید


هرگز برای كنار كشیدن از بحث و به اصطلاح «بردن»، احساسات همسرتان را نشانه نگیرید. گریه كردن، نشان دادن ضعف جسمانی یا نشان دادن اینكه اگر او به خواسته‌تان عمل نكند، از هم می‌پاشید، بدترین راه‌های پایان دادن به بحث هستند. یادتان نرود كه شما مسئولیت یك زندگی مشترك را به‌عهده دارید و حتی اگر به‌نفع‌تان هم نباشد، باید مثل یك بالغ عمل كنید و تصمیم بگیرید.

انتقاد را با احساس شروع کنید


اگر می‌خواهید از همسرتان انتقاد كنید یا احساس می‌كنید كه باید مشكلی را حل كنید، باید با یك شروع خوب وارد بحث شوید. نخستین كلمات همیشه مهم‌ترین كلمات هستند؛ پس در قدم اول به جای اینكه بگویید «وقتی تو...» یا «چرا تو...»، از عبارت‌ه ایی مثل «من احساس می‌كنم...» استفاده كنید. اگر در همان ابتدای كار با او مثل یك فرد بی‌مسئولیت برخورد كنید، او هم برای اثبات بی‌گناهی‌اش از راه‌هایی وارد می‌شود كه هیچ نتیجه‌ خوبی را به‌دنبال نخواهد داشت.

با همسرتان دعوا کنید و سود ببرید

انتقام نگیرید

ممكن است در بحث این‌بار، شما برای بعضی اتفاقات مقصر باشید و همسرتان گاهی از شما انتقاد كند. شاید هم راهكار‌تان برای مقابله با این انتقاد‌ها، بیان اشتباهات همسرتان باشد و گمان كنید اگر با هر صحبتی كه او علیه شما می‌كند، یك جواب دندان‌شكن بدهید و به او نشان دهید كه از شما ضعیف‌تر و پراشتباه‌تر است، این بازی را می‌برید. اما باز هم باید تاكید كنید كه بحث‌های زناشویی نه بازی است و نه جنگ و باز هم باید بگوییم كه تنها روی موضوع بحث تمركز كنید و به فكر انتقام گرفتن نباشید.

فرار نكنید


چه شما بحث را شروع كرده باشید و چه همسرتان، باید تا رسیدن به یك نتیجه منطقی در بحث بمانید. البته این ماندن را در شرایطی توصیه می‌كنیم كه از اصول بالا پیروی كرده باشید و با داد و بیداد و تحقیر، بحث را به حاشیه نكشیده باشید. اگر احساس می‌كنید توان ادامه بحث را ندارید، بدون قهر و بی‌خبر ترك كردن بحث، از همسرتان بخواهید كه باقی حرف‌ها را برای فرصت بهتری بگذارد و اگر هم تنها برای فرار از مسئولیت‌ها می‌خواهید بحث را خاتمه دهید، كمی صبورتر باشید. نگذارید در ذهن همسرتان به فردی بی‌مسئولیت تبدیل شوید كه نمی‌تواند از پس یك بحث منطقی بربیاید.

 طبقه بندی: روانشناسی،  موفقیت،  آموزش ذوجهای جوان،  آموزش خانواده، 
برچسب ها: دعوا، زندگی مشترک، همسر،  

تاریخ : چهارشنبه 15 آذر 1391 | 03:41 ب.ظ | نویسنده : محمد ضیاءظریفی | نظرات

  • گلوله
  • آپ رنگ
  • گسیختن
  • جالب های انگلیسی
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات